ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΟΡΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Τ.K.: 252 00 ΚΑΤΩ ΑΧΑΪΑ
Τηλ.: (26930) 22059
Fax: (26930) 24459

ΠΡΟΣ .Όλες τις Δημόσιες, Στρατιωτικές, Εκκλησιαστικές και Αστυνομικές Αρχές, εκπροσώπους Υπηρεσιών, Οργανώσεων Συλλόγων Σωματείων, Ενώσεων και Πολίτες του Δήμου Δυτικής Αχαΐας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΟΡΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Η 25η Μαρτίου 1821  αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους σταθμούς στην ιστορία του νεοελληνικού έθνους και θα εορτασθεί και φέτος με τις πρέπουσες διαδικασίες προς τιμήν των ηρώων. Έτσι στο πλαίσιο εορτασμού της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 θα πραγματοποιηθούν στην Κάτω Αχαΐα και τις έδρες των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου μας τα ακόλουθα:

23ηΜαρτίου 2018, ημέρα Παρασκευή:

Γενικός σημαιοστολισμός όλων των Δημόσιων και Δημοτικών Καταστημάτων Τραπεζικών Οργανισμών, Υπηρεσιών, Οικιών και Ιδιωτικών καταστημάτων από της 8ης πρωινής ώρας της  23ης μέχρι της δύσης του ηλίου της 25ηςΜαρτίου, καθώς και φωταγώγηση των ανωτέρω καταστημάτων, οδών και πλατειών τις βραδινές ώρες της 23ηςέως και 25ηςΜαρτίου 2018.

23ηςΜαρτίου 2018, ημέρα Παρασκευή:

α) Φωταγώγηση σχολικών μονάδων, δρόμων, καταστημάτων, Δημαρχείου και Δημοτικών Καταστημάτων κατά τις βραδινές ώρες μέχρι και την 25η Μαρτίου.

β) Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις στα σχολεία με φροντίδα των Διευθυντών των Σχολείων.

25ηΜαρτίου 2018, ημέρα Κυριακή:

α) Ώρα 10:15΄:Προσέλευση μαθητών, Αρχών και Λαού στη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Τιμίου Σταυρού στην Κάτω Αχαΐα, στους Ιερούς Ναούς στις έδρες των πρώην Δήμων και στους Ιερούς Ναούς όλων των Τοπικών Κοινοτήτων του Δήμου.

β) Ώρα 10:30:ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ –Θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες.

γ) Μετάβαση των Αρχών, των μαθητών και του λαού στο Μνημείο Ηρώων όπου θα γίνει :

1. i) Στην Κάτω Αχαΐα:

-Επιμνημόσυνη Δέηση.

-Εκφώνηση του Πανηγυρικού της ημέρας από τον κο Νικόλαο Δημητρόπουλο, υποδιευθυντή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κ. Αχαϊας, στις έδρες των Δημοτικών Ενοτήτων όπως ο συνημμένος πίνακας , ενώ στις υπόλοιπες Τοπικές Κοινότητες με μέριμνα των Διευθυντών των Σχολείων.

-Κατάθεση στεφάνων.

-Απαγγελία ποιημάτων από μαθητές των Δημοτικών Σχολείων της Κάτω Αχαΐας.

-Τήρηση ενός λεπτού σιγής προς τιμήν των Ηρώων.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ.

ii)Στο Λάππα όπου θα εκπροσωπείται από τον Αντιδήμαρχο, κ. Βασίλειο Γκοτσόπουλο.

iii)Στα  Λουσικά από τον Πρόεδρο της ΔΕΥΑΔ κ. Χρήστο Σκάγια.

iv)Στα  Σαγέϊκα  από τον Αντιδήμαρχο, κ. Γεώργιο Παλαιολόγο.

v)Στο  Ριόλο από τον Αντιδήμαρχο, κ. Νικόλαο Οικονομόπουλο.

vi)Στη  Λακκόπετρα από τον Αντιδήμαρχο, κ. Βασίλειο Γκοτσόπουλο.

vii)Στο Μαζαράκι από τον Αντιδήμαρχο κ. Σπυρίδωνα Δημόπουλο.

viii)Ενώ στις υπόλοιπες Τοπικές Κοινότητες θα εκπροσωπείται από τους Προέδρους Τοπικών Κοινοτήτων.

δ) Ώρα 11:30: Παρέλαση  μαθητών στην Κεντρική Πλατεία Κάτω Αχαΐας (Πλατεία Δημοκρατίας).

-Δεξίωση των Αρχών από τον Δήμο στο Πολιτιστικό Κέντρο «Μελίνα Μερκούρη»

-Για τις έδρες των υπολοίπων Δημοτικών Ενοτήτων εξουσιοδοτούνται οι Αντιδήμαρχοι για την ρύθμιση των λεπτομερειών για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821.

-Τελετάρχης ορίζεται ο βοηθός δημάρχου σε θέματα Παιδείας κ. Ξενοφών Μπαχράς.

Η παρούσα ισχύει σαν πρόσκληση.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΧΑΪΑΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΕΩΡΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ