Παρουσίαση των πρακτικών της επιστημονικής ημερίδας που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Δυτικής Αχαΐας και η Εφορεία Αρχαιοτήτων Αχαΐας με θέμα : «Αρχαιολογικοί χώροι και μνημεία του Δήμου Δυτικής Αχαΐας» την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

Τον Σεπτέμβριο του 2016 διοργανώθηκε με επιτυχία ημερίδα από τον Δήμο Δυτικής Αχαΐας και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Αχαΐας  με θέμα : «Αρχαιολογικοί χώροι και μνημεία του Δήμου Δυτικής Αχαΐας» και προ μηνών εκδόθηκε με την επιμέλεια των αρχαιολόγων:
Β .Αργυρόπουλου, Ε. Σιμώνη και Κ Παπαγιανόπουλου το βιβλίο με τα πρακτικά αυτής, στο οποίο γράφουν οι κάτωθι:

1.      κ. Μιχάλης Γκαζής – Αρχαιολόγος ΕΦΑ Αχαΐας: Τείχος Δυμαίων, 5.500 χρόνια ιστορίας.
2.      κ.Ιωάννης Μόσχος – Αρχαιολόγος ΕΦΑ Αχαΐας: Το Προϊστορικό νεκροταφείο στις Πόρτες Αχαΐας  .
3.      κ.Κωνσταντίνος Φίλης – Αρχαιολόγος ΕΦΑ Αχαΐας: Νέα Αρχαιολογικά ευρήματα από τα Λουσικά και τον Πολύλοφο Σαντομερίου.
4.      κα Γεωργία Αλεξοπούλου – Αρχαιολόγος & Τμηματάρχης ΕΦΑ Αχαΐας: Η ζωή και ο θάνατος στη Δύμη. Ανασκαφή ταφικών συνόλων.
5.      κα Βασιλική Τσακνάκη-  Αρχαιολόγος ΕΦΑ Αχαΐας:  Επαλληλία Δύμης- Κάτω Αχαΐας, αρχαιότητες και αστική ανάπτυξη.
6.      κ Βασίλειος Αργυρόπουλος –  Αρχαιολόγος ΕΦΑ Αχαΐας: Νέα δεδομένα για την οργάνωση του χώρου στην Δυτική Αχαΐα.
7.      κα Αναστασία Κουμούση- Αρχαιολόγος, Διευθύντρια ΕΦΑ Αχαΐας:  Βυζαντινά και Μεταβυζαντινά Μνημεία της Δυτικής Αχαΐας.

Επισυνάπτεται η πρόσκληση.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com